Bolu Aşılı Mavi Ladin

Mavi Ladin

Mavi Ladin

Mavi Ladin Hakkında Merak Ettiğiniz Herşey Bu Bölümde Bulabilirsiniz.

Aşılı Mavi Ladin Fiyat Almak İçin Bizimle İletişime Geçin.

Bolu Aşılı Mavi Ladin Galeri 3
Genel Görünüm

Çoğunlukla 30 iyi yetişme yerlerinde 50 m ye kadar boylanabilen, dalları yatay yönde ilerleyen kalın dallı bir ağaçtır. Serbest büyüdüğünde konik tepeli piramidal bir ağaçtır. Çoğalrılması tohum veya aşı ile yapılır.
Park ve bahçelerde kullanılan en önemli kültür formları:
P. pungens cv “Compecta” – geniş tepeli
P. pungens cv “Globosa” – Küre biçiminde bodur çalı
P. pungens cv “Pendula” – Sarkık dallı

Bolu Aşılı Mavi Ladin Galeri 11
Yaprak & Gövde

İğne yapraklar 2-3 cm boyunda, dört köşeli, biraz kıvrık, uçları sivri ve batıcıdır. Yeşil, mavi-yeşil, gümüşi renklidir. Sürgünlerin her tarafına sıkı vaziyette fırça gibi dizilmişlerdir. Yapraklar çiğnendiğinde ekşimsi-acı tattadır.

Kabuk önceleri ince, kül grisi veya kahverengi-gri, pullu, daha sonraları kabuk gri-esmer, kalın ve derin çatlaklıdır.

Bolu Aşılı Mavi Ladin Galeri 5
Tohum & Kozalak

Kozalaklar 8-10 cm uzunluğunda 3 cm çapındadır. Taze iken yeşilimsi olgunlaşınca saman sarısı rengindedir. Kozalak pulları kağıt gibi ince, kenarları dalgalı, uçları kertiklidir.

Genç sürgünler kalın, çıplak, tomurcuklar konik yuvarlak, reçinesiz, tomurcuk pullarının uçları geriye doğru kıvrıktır.

Bolu Aşılı Mavi Ladin Galeri 7
Morfolojik Özellikleri

Kabuk ince ve pulludur. Genç ağaçlarda taç konik, yaşlılarda silindiriktir. Sürgünler kalın, turuncu-kahverengi, genellikle pürüzsüzdür. İğne yapraklar 15-30 mm uzunlukta, kalın, soluk boz-yeşil veya parlak mavi, ucu sivridir ve altında tek bir stoma bandı yer alır. İğne yapraklar koparılınca kötü bir koku verir.

Bolu Aşılı Mavi Ladin Galeri 9
Dağılımı

Doğal olarak batı Kuzey Amerika’da, Utah ve Colorado ile Arizona ve New Meksiko’da bulunur. 1800-3000 m yüksekliğe kadar çıkar, bazı yerlerde Engelman ladini (Picea engelmanni) ile karışıklığa girer.

Bolu Aşılı Mavi Ladin Galeri 12
Habitat

Alpin kuşağının bir türü değildir. Genel olarak dağların vadi boyunca devam eden nemli düz topraklarında iyi bir büyüme gösterir, diğer yandan az yağmur alan yerlerde yavaş büyüme yapar. Mavi ladin diğer ladin türleriyle melez yapmaz, Engelman ladini ile nadiren melez yapar.

Bolu Aşılı Mavi Ladin Galeri 2
Peyzajda Kullanımı

Mavi ladin, iğne yapraklı türler içerisinde en popüler olanıdır ve gösterişli parlak koyu yeşilimsi mavi iğne yapraklar için yetiştirilir. Ticari değeri son derece yüksektir, tohumdan ve aşı ile üretimi yapılmaktadır.

Bolu Aşılı Mavi Ladin Galeri 13
Dikimi

Mavi ladin kitlesel dikimden çok, tek veya grupsal uygulama olarak kullanılmaktadır. Her ne kadar Türkiye iklimine ve topraklarına uyum sağlasa da mavi ladin’in rahatlıkla gelişebilmesi için boylarının 0,8 m. ’den fazla olarak seçilip dikilmesi gereklidir.

Aşılı Mavi Ladin Satın Almak İçin

Aşılı Mavi Ladin Bolu

× Whatsapp İletişim